جهان آلومینیوم

تولیدکننده انواع ورق آلومینیوم

آنادایز-آلومینیوم

آنادایز آلومینیوم

آنادایز کردن آلومینیوم یک فرآیند تکمیلی است که باعث ایجاد پوشش اکسید آلومینیوم مقاوم در برابر سایش و خوردگی بر روی سطح قطعات آلومینیومی می شود. این پوشش را می توان پس از آنودایز برای یک پوشش تزئینی رنگ کرد.

آندایزینگ آلومینیوم یک فرآیند الکترولیتی است که در الکترولیت هایی مانند اسید سولفوریک رقیق انجام می شود. جریانی از قطعه عبور می کند و باعث می شود یون های اکسیژن با بار منفی از الکترولیت به سمت اتم های آلومینیوم بار مثبت تولید شده در سطح فلز جذب شوند. آنیون‌های اکسیژن با کاتیون‌های آلومینیوم واکنش می‌دهند تا یک لایه اکسید آلومینیوم به شدت چسبنده ایجاد کنند. سه فرآیند آندایزینگ مختلف وجود دارد: نوع I (آندایز کردن با اسید کرومیک)، نوع II (آندایز کردن با اسید سولفوریک) و نوع III (آندایز کردن پوشش سخت).

جهان آلومینیوم یکی از تامین کننده های نام آشنای انواع محصولات آلومینیومی می باشد و شما می توانید انواع ورق آلومینیوم ازجمله ورق آلومینیوم دریایی 5083 و همچنین محصولات دیگر مانند میلگرد و تسمه و لوله آلومینیوم را از سایت جهان آلومینیوم تهیه کنید.

۰۲۱-۳۳۹۴۸۵۴۲ / ۰۲۱-۶۶۳۹۱۲۰۱

این مقاله فرآیند آنودایز کردن را به طور مفصل شرح می دهد، مزایا و معایب آن را توضیح می دهد و همچنین نحوه تشخیص اینکه آیا یک قطعه آلومینیومی آنودایز شده است یا خیر. شکل 1 نمونه ای از قطعات آلومینیومی آنودایز شده است:

آنادایز آلومینیوم چیست؟

آنادایز کردن آلومینیوم یک فرآیند الکترولیتی است که برای افزایش ضخامت لایه اکسیدی محکم چسبیده که به طور طبیعی بر روی هر سطح آلومینیومی در معرض هوا تشکیل می شود، استفاده می شود. لایه آنادایز دارای ساختار متخلخل و منظمی است. این تخلخل انجام فرآیندهای ثانویه بر روی قطعات آنودایز شده مانند رنگ آمیزی آنها با رنگ یا آب بندی سطوح آنها را آسان می کند. لایه اکسید آنودایز شده به عنوان یک مانع برای محافظت بهتر از آلومینیوم در برابر خوردگی و سایش در مقایسه با اکسید طبیعی آلومینیوم عمل می کند. آنادایز کردن آلومینیوم یک فرآیند تکمیلی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد زیرا ارزان، بادوام است و به مهارت یا تجهیزات خاصی نیاز ندارد.

 

آنادایز-آلومینیوم-چیست؟

 

هدف از آنادایز کردن آلومینیوم چیست؟

هدف از آنادایز کردن آلومینیوم افزایش مقاومت در برابر سایش و خوردگی آن است. آلومینیوم یک فلز محبوب برای تولید محصولات از ظروف پخت و پز گرفته تا قطعات خودرو است، زیرا محکم و در عین حال سبک است. با این حال، زمانی که پتانسیل خورندگی محیط مانند قرار گرفتن در معرض آب دریا و سایر شرایط شدید افزایش می‌یابد، آلومینیوم نیز بسیار مستعد خوردگی و سایش است. برای جلوگیری از این امر، سازندگان اغلب فلز را آنادایز می کنند که یک لایه نازک اکسیدی ایجاد می کند که از خوردگی و سایش محافظت می کند. آلومینیوم آنادایز شده نیز اغلب به دلیل خواص زیبایی شناختی آن استفاده می شود، زیرا فرآیند آنادیزاسیون می تواند رنگ های متنوعی تولید کند.

آلومینیوم آنودایز شده در کجا استفاده می شود؟

آنادایز کردن آلومینیوم در هر جایی که اجزای آلومینیومی ممکن است در معرض کاربردهای خورنده یا سایش سخت قرار گیرند، مانند قطعات خودرو، دوچرخه، و مبلمان فضای باز استفاده می شود. آلومینیوم آنودایز شده را می توان به راحتی رنگ کرد تا سطح رنگی مقاوم در برابر خراش ایجاد شود. بنابراین برای بسیاری از محصولات مصرفی استفاده می شود تا هم ظاهر آنها را بهبود بخشد و هم دوام آنها را افزایش دهد. نمونه هایی از کاربردها عبارتند از روکش های معماری، قایق های آلومینیومی، قایق ها و ظروف آشپزخانه. آندایز کردن همچنین آلومینیوم را به یک عایق تبدیل می کند زیرا پوشش اکسیدی رسانا نیست.

چگونه بفهمیم که آلومینیوم آنودایز شده است؟

چند آزمایش ساده وجود دارد که می توان برای تعیین اینکه آیا یک قطعه آلومینیومی آنودایز شده است یا نه انجام داد:

تست مقاومت در برابر خراش

سعی کنید سطح فلز را با یک جسم تیز خراش دهید. اگر سطح آنودایز شده باشد، خراشیدن آن سخت تر از آلومینیوم بدون پوشش خواهد بود.

تست جریان گردابی

استفاده از دستگاه ضخامت سنج جریان گردابی نه تنها برای بررسی آنودایز بودن یک قطعه بلکه برای اندازه گیری ضخامت پوشش نیز روش خوبی است.

تست رسانایی

تنها چیزی که برای انجام این آزمایش لازم است یک ولت متر پایه است.

 

چگونه-بفهمیم-که-آلومینیوم-آنودایز-شده-است؟

 

انواع فرآیندهای آنادایز آلومینیوم چیست؟

سه نوع فرآیند آنودایز کردن آلومینیوم وجود دارد. آنها با جزئیات بیشتر در زیر توضیح داده شده اند:

 

انواع-فرآیندهای-آنادایز-آلومینیوم-چیست؟

 

آنادایز کردن با اسید کرومیک

در این فرآیند از اسید کرومیک به عنوان الکترولیت استفاده می شود و نازک ترین پوشش از همه روش ها، 2.5 μ (0.0001 اینچ) تولید می شود. علیرغم کاهش ضخامت، این فرآیند مقاومت خوردگی قابل مقایسه ای را با دو فرآیند دیگر ایجاد می کند. پوشش تولید شده به دلیل کاهش ضخامت و کاهش تخلخل، تمایل به تیره شدن دارد و رنگ را نیز نمی پذیرد.

آنادایز کردن با اسید سولفوریک

در این فرآیند از اسید سولفوریک رقیق به عنوان الکترولیت استفاده می شود. متداول ترین تکنیک مورد استفاده است. ضخامت پوشش از 5.1 تا 30.5 μ (.0002-.0012 اینچ) متغیر است. یکی از مشخصات صنعتی رایج Xometry و بسیاری از تولیدکنندگان دیگر MIL-A-8625 نوع II، کلاس 1 (غیر رنگ شده) یا کلاس 2 (رنگ شده) است. این پوشش سخت تر از پوشش تولید شده توسط آنادایز اسید کرومیک است. قطعات آنودایز شده با استفاده از فرآیند نوع II را می توان به راحتی با رنگ های مختلف رنگ آمیزی کرد، با این حال، باید توجه داشت که رنگ ها معمولاً به دلیل تنوع در فرآیند نمی توانند با رنگ های پنتون یا RAL خاص مطابقت داده شوند. اسید سولفوریک در مقایسه با اسید کرومیک یک الکترولیت نسبتا کم هزینه است.

آنودایز با پوشش سخت

این فرآیند از اسید سولفوریک به عنوان الکترولیت استفاده می کند، اما برای تولید پوشش های بسیار ضخیم تر از آنودایز نوع II استفاده می شود – معمولاً 12.7 تا 50.8 μ (0.0005 تا 0.002 اینچ) به دلیل ولتاژ بالاتر، زمان غوطه وری طولانی تر در حمام و حمام کمتر. درجه حرارت. این پوشش سخت‌تر از فولاد ابزار است و در مواردی که مقاومت به سایش بالایی نیاز است استفاده می‌شود. اگر چه بدون رنگدانه، پوشش شفاف آنودایز شده سطح قطعه را به دلیل ضخامت بیشتر پوشش در مقایسه با آنودایز استاندارد تیره می کند. بسته به عوامل مختلف، رنگ طبیعی می تواند از خاکستری روشن تا تیره تر یا قهوه ای متفاوت باشد.

مزایای آنودایز آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم آنادایز چندین مزیت از جمله بهبود مقاومت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر سایش و عایق الکتریکی را به همراه دارد. آلومینیوم آنودایز شده را نیز می توان برای ایجاد رنگ های متنوع رنگ کرد. تمیز کردن و نگهداری آلومینیوم آنودایز آسانتر از آلومینیوم بدون آنودایز است زیرا سطح آلومینیوم با یک لایه سطحی نسبتاً غیر واکنشی مهر و موم شده است و با موادی که می تواند سطح آلومینیوم تصفیه نشده را لکه دار کند واکنش نشان نمی دهد.

 

مزایای-آنودایز-آلومینیوم-چیست؟

 

آلومینیوم آنادایز چقدر دوام می آورد؟

یک پوشش آنودایز می تواند بین 10 تا 20 سال دوام بیاورد. این بستگی به کاربرد، ضخامت پوشش و اینکه آیا سطح پس از آنودایز آب بندی شده است یا خیر. پوشش‌های رنگی نوع دوم ممکن است به مرور زمان تحت نور مستقیم خورشید یا قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور UV سفید یا محو شوند.

کلام آخر

این مقاله آنادایزینگ آلومینیوم را ارائه کرد، توضیح داد که چیست، و انواع مختلف و مزایای استفاده از آن را مورد بحث قرار داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آندایزینگ آلومینیوم، با نماینده جهان آلومینیوم تماس بگیرید.

شما می توانید انواع محصولات آلومینیوم صنعتی مورد نیاز خود را از سایت جهان آلومینیوم یکی از بزرگ ترین پخش کننده های ورق آلومینیوم در ایران تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی قیمت ورق آلومینیوم و میلگرد آلومینیوم و … با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۳۳۹۴۸۵۴۲ / ۰۲۱-۶۶۳۹۱۲۰۱

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاهده لیست قیمت‌ها

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران